در این مقاله قصد داریم روش های تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه را بررسی کنیم تا در صورت نیاز بتوانیم روش و مواد مناسب را برای تمیز کردن کابینت خانه خود به کار ببریم. با خواندن این مقاله در شیان وود خواهید دید که تمیز کردن کابینت آشپزخانه کار چندان سختی نیست.

کابینت آشپزخانه به دلیل اینکه در طول روز بارها مورد استفاده قرار می گیرد و در محلی قرار دارد که در آن پخت و پز انجام می شود، معمولا زیاد دچار کثیفی و لکه های چربی می شود. برای اینکه بتوانیم به راحتی کابینت آشپزخانه را تمیز کنیم و در عین حال از آسیب دیدن کابینت جلوگیری کنیم، بهتر است روش های تمیز کردن انواع کابینت با توجه به جنس کابینت را بدانیم و برای تمیز کردن هر نوع کابینت از روش درست استفاده کنیم.

اولین قدم برای تمیز کردن کابینت، دانستن نوع کابینت است زیرا سطح و روکش کابینت های مختلف به مواد شیمیایی و آب، واکنش های متفاوت می دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع کابینت می توانید مطالب قبلی را بخوانید.

 

همچنین قبل از تمیز کردن کابینت، این توصیه ها را در نظر بگیرید:

توصیه های عمومی:

 • هرگز از شوینده های قوی (مانند وایتکس یا مواد شیمیایی اسیدی) استفاده نکیند. این مواد به سطح کابینت آسیب می زنند.
 • همیشه قبل از استفاده از مواد شوینده و تمیز کردن کل کابینت، مواد شوینده را روی قسمت کوچکی از گوشه کابینت که در دید نیست استفاده کنید و در صورت مشکل نداشتن، کل کابینت‌ ها را تمیز کنید.
 • سطوح کابینت را بیش از حد خیس نکنید. استفاده از دستمال نمدار و مرطوب کفایت میکند. حتما در آخر کار، سطح تمیز شده را کاملا خشک کنید.

به دلیل پرطرفدار بودن کابینت ام دی اف، ابتدا روش تمیز کردن این نوع کابینت را بررسی می کنیم.

 

تمیز کردن کابینت ام دی اف:

کابینت‌های ام دی اف همان طور که در مطالب قبل گفتیم، دارای نوعی روکش هستند و در صورت خیس و مرطوب شدن مانند چوب طبیعی متورم نمی ‌شوند. اما این روکش تنها روی ام دی اف خام است و لبه های ام دی اف نباید خیس یا مرطوب شود چون باعث تورم و باد کردن کابینت میشود. در نتیجه تمیز کردن کابینت ام دی اف، به مراتب راحت ‌تر از چوب طبیعی است. برای تمیز کردن کابینت ام دی اف مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا گرد و خاک روی سطح کابینت‌ ها را با یک دستمال خشک و نرم بگیرید.
 • بعد از گردگیری سطح کابینت، چند قطره ماده شوینده ملایم مثل مایع ظرفشویی یا اسپری پاک کننده ام دی اف را در یک سطل آب حل کنید (هرگز از موادی مثل الکل برای تمیز کردن کابینت ام دی اف استفاده نکنید!)
 • سطح کابینت‌ را با ابر آغشته به آب و مایع شوینده تمیز کنید.
 • کابینت را با یک پارچه مرطوب تمیز و مواد شوینده را از سطح آن پاک کنید. توجه داشته باشید که پارچه باید مرطوب باشد نه کاملا خیس.
 • در آخر، سطح کابینت ام دی اف را با یک پارچه تمیز و نرم، کاملا خشک کنید.

همچنین نکات زیر را هم در نظر بگیرید:

– بهترین زمان تمیز کردن کابینت پس از آلوده شدن و قبل از جذب آلودگی است.

– به هیچ عنوان از مواد شوینده الکل دار و سایر شوینده های قوی مانند وایتکس استفاده نکنید. این کار به رنگ روکش ام دی اف آسیب جدی می زند.

– هر چند کابینت ام دی اف در برابر نم و رطوبت مقاوم است اما برای طولانی تر شدن عمر کابینت، در صورت ریختن آب بر روی آن ها باید با دستمال آن را پاک کرد.

– هرگز از مقدار زیادی آب استفاده نکنید و دستمال خیس کافی است.

– از دستمال های نرم استفاده کنید تا سطح کابینت دچار خراش نشود (هرگز از اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن کابینت استفاده نکنید!)

– برای تمیز کردن کابینت ام دی اف سفید، از اسپری پاک کننده ام دی اف و سرکه سفید به همراه مقداری آب به کار ببرید.

تمیز کردن کابینت های گلاس

تمیز کردن گرد و خاک کابینت های گلاس به دلیل داشتن سطح صیقلی و براق، نسبت به انواع دیگر کابینت آسان تر است؛ اما از نظر اثر لکه های چربی و اثر انگشت، کابینت های گلاس این نوع کثیفی را بیشتر نشان می دهد. در رنگ های روشن این مدل کابینت مثل سفید، کرم و نقره ای، لکه ها کمتر نمایان هستند.

برای گردگیری کابینت های گلاس، از دستمال‌ یا حوله‌ مخصوص گردگیری نرم استفاده کنید. ابتدا دستمال را با آب ولرم کمی مرطوب کنید و کابینت را تمیز نمایید. در آخر با یک دستمال یا حوله نرم و بدون پرز دیگر، رطوبت سطح کابینت را کاملا پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند.

برای تمیز کردن لکه های روغن و چربی از سطح کابینت های گلاس:

 • از پاک کننده ‌ای ملایم استفاده کنید که به سطح براق کابینت آسیب نرساند، مانند ترکیب آب گرم و مقدار کم مایع ظرفشویی و یا اسپری پاک کننده ام دی اف.

 

 • در صورتی که تمایل ندارید از مواد شیمیایی استفاده کنید، مقداری سرکه سفید را با آب ولرم مخلوط کنید و از این محلول پاک کننده استفاده نمایید.
 • محلول یا اسپری پاک کننده را با ابری نرم روی کابینت بکشید تا لکه ها تمیز شوند.
 • ابر را در آب خالی بشویید و با ابر تمیز باقیمانده محلول را از روی کابینت پاک کنید تا هیچ شوینده ‌ای روی آن نماند.
 • کابینت را با یک حوله نرم و تمیز کاملا خشک کنید.

به نکته های گفته شده در قسمت «تمیز کردن کابینت ام دی اف» توجه کنید و دقت داشته باشید که هرگز از شوینده های قوی مانند وایتکس، دستمال زبر، اسکاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن سطح کابینت های گلاس استفاده نکیند! این کار می تواند آسیب جدی به سطح براق کابینت های گلاس وارد کند و نمای آن را از بین ببرد.

تمیز کردن کابینت چوبی

تمیز کردن کابینت چوبی نسبت به انواع دیگر کابینت، مقداری سخت تر است. اما برای این نوع کابینت هم راه هایی وجود دارد.

 • کابینت را به طور مرتب با پارچه نرم و خشک گردگیری کنید.
 • برای تمیز کردن سطح کابینت چوبی می توانید از محلول های پاک کننده ملایم مانند محلول رقیق سرکه سفید و آب یا مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید. به هیچ عنوان از شوینده های قوی و پا کننده های همه منظوره برای این کار استفاده نکنید!
 • برای تمیز کردن لکه های عمقی، از پاک کننده مخصوص سطوح چوبی استفاده کنید. این محصول برای تمیز کردن چربی‌ ها و دیگر مواد چسبنده، بدون آسیب رساندن به سطوح چوبی طراحی شده و از سرکه یا محلول صابون ساده قوی تر است.
 • برای از بین بردن لکه ‌های نشتی مواد غذایی که برای مدت طولانی در کابینت مانده‌ اند، می توانید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید به طوری که یک خمیر نسبتا سفت به دست آید. سپس یک پارچه را در خمیر بزنید و با آن لکه را پاک کنید.
 • بعد از تمیز کردن لکه ها، با یک پارچه خشک و تمیز، محلولی را که برای تمیز کردن کابینت به کار برده اید از سطح آن کاملا پاک کنید. وجود رطوبت روی سطح کابینت، می تواند باعث به وجود آمدن ناهمواری روی چوب و باد کردن آن شود.

در آخر می توانید برای براق کردن سطح کابینت، از یک اسپری یا واکس جلا دهنده مناسب چوب استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت ممبران و چوبی

تمیز کردن کابینت PVC

کابینت پی وی سی در برابر رطوبت، مواد قلیایی و اسیدی مقاومت بالایی دارد؛ به همین دلیل تمیز کردن کابینت های پی وی سی نسبت به دیگر کابینت ها آسان تر است. این مدل کابینت به نوعی آنتی باکتریال است و به ندرت آلودگی را به خود جذب می کند. برای تمیز کردن گرد و غبار از روی آن می توان از دستمال مرطوب استفاده نمود. همچنین برای انواع دیگر کثیفی مثل لکه های چربی می توان از روش هایی که برای سایر کابینت ها گفته شد، استفاده کرد.

تمیز کردن کابینت فلزی

تمیز کردن کابینت فلزی نسبت به انواع دیگر کابینت بسیار آسان ‌تر است.

برای تمیز کردن کابینت های فلزی و پاک کردن لکه و چربی از سطح کابینت، می توان از شوینده های خانگی و یا اسپری های پاک کننده چند منظوره غیر اسیدی استفاده کرد. محلول سرکه و آب، محلول آب و مواد شوینده خانگی مانند صابون، پودر ماشین لباسشویی و مایع ظرفشویی، مواد دیگری هستند که برای تمیز کردن کابینت های فلزی مناسب می باشند.

حتما توجه کنید که:

 • هرگز از جوش شیرین برای تمیز کردن کابینت فلزی استفاده نکنید.
 • سطح کابینت فلزی نباید برای مدت طولانی خیس و مرطوب باقی بماند، چون ممکن است باعث زنگ‌ زدگی کابینت شود. پس حتما بعد از تمیز کردن کابینت فلزی با مواد پاک‌کننده، سطح آن را با دستمال تمیز کاملا خشک کنید.

منابع: وبسایت wikihow و foodal

2 دیدگاه در “چطور کابینت آشپزخانه را راحت تمیز کنیم؟

 1. مهرداد گفت:

  سلام.
  مرسی از مطلب خوبتون، همه نکات رو یکجا گفتید.

  1. shianwood گفت:

   سلام
   تشکر بخاطر توجه شما.

   “تیم پشتیبانی شیان وود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.